Rzeczpospolita     Podhajce     Kalendarium     Pojęcia    
Artykuły henrykowskie - ustawa określająca podstawowe zasady ustroju Rzeczypospolitej szlacheckiej, ułożona w czasie bezkrólewia 1583; zaprzysięgana kolejno przez wszystkich elektów łącznie z pacta conventa; król uznawał wolną elekcję, zrzekał się tytułu dziedzica, zobowiązywał się nie załatwiać spraw wojny i pokoju bez udziału senatu, nie nakładać podatków ani powoływać pospolitego ruszenia bez zgody sejmu, co 2 lata zwoływać sejm; szlachta uzyskała prawo wypowiadania posłuszeństwa, jeśli król nie przestrzegał praw i jej przywilejów.
Bagnet - broń biała kłująca lub kłująco-sieczna; rodzaj sztyletu, nakładany na lufę karabinu lub pistoletu maszynowego; służy do walki wręcz, wprowadzenie bagnetu spowodowało wyeliminowanie z piechoty pikinierów.
Berdysz - szeroki topór o zakrzywionym ostrzu i długim drzewcu, w Polsce używany w XVI i XVII w., m. in. przez straż miejską.
Broń skałkowa - broń palna z zamkiem skałkowym, w którym odpalanie powodowała iskra wywołana uderzeniem krzemienia (skałki).
Czambuł (tur. czapuł – zagon) – specjalnie wydzielony oddział Tatarów, którego zadaniem było – w oderwaniu od sił głównych – dokonywanie zagonu w głębi terytorium nieprzyjaciela celem zdezorganizowania zaplecza i odwrócenia uwagi od działań własnych sił głównych, a także zagarnięcia zdobyczy, przede wszystkim jasyru.
Czarniecki Stefan herbu Łodzia (1599-1665) – polski dowódca wojskowy, oboźny wielki koronny i kasztelan kijowski, starosta kowelski, wojewoda ruski, starosta tykociński, wojewoda kijowski, hetman polny koronny w 1665. Właściciel dóbr tykocińskich nadanych mu za zasługi na rzecz ojczyzny. Najbardziej znany z prowadzenia wojny partyzanckiej przeciw wojskom Karola X Gustawa w czasie potopu szwedzkiego, choć miał też poważny wkład w walkach podczas powstania Chmielnickiego i w trakcie wojny polsko-rosyjskiej 1654–1667.
Doroszenko Piotr - (1627-1698), hetman kozacki. Uczestniczył w powstaniu Bohdana Chmielnickiego. Brał udział w oblężeniu Zbaraża, wyprawie na Mołdawię, bitwach pod Beresteczkiem, Białą Cerkwią i Żwańcem. Był współautorem drugiej ugody perejasławskiej (1659). Początkowo pozostał lojalny wobec Rzeczypospolitej, jednak po pojawieniu się na Ukrainie większych sił polskich sprzymierzył się z Tatarami. Wspólnie z Tatarami uczestniczył w bitwie z wojskami Jana Sobieskiego pod Podhajcami. W 1672 r. przyłączył się do armii sułtana, uczestnicząc w zdobyciu Kamieńca Podolskiego i oblężeniu Lwowa. 1675 r. walczył przeciw oddziałom Sobieskiego, starając się jednocześnie dojść do porozumienia z Rosją.
Granat ręczny – pocisk wyrzucany ręcznie, wypełniony materiałem wybuchowym. Pierwsze wersje granatów składały się ze skorupy z papieru, ceramiki lub prymitywnego szkła, wypełnionej prochem. W Europie na większą skalę granaty rozpowszechniły się na przełomie wieków XVI i XVII. Ze względu na ich dużą masę, rekrutowano do ich użycia specjalnie silnych żołnierzy, grupując ich w oddziały grenadierów.
Hiberna - [łac. hiberno: zimuję] w dawnej Polsce obowiązek kwaterowania i żywienia wojska stacjonującego w zimie.
Husaria - [węg. huszár] typ jazdy staropolskiej, od ok. 1500 lekka jazda, uzbrojona w kopie, szable, hełmy i pancerze; od 2. połowy XVI w. do 1776 jazda ciężkozbrojna (zastąpiła dawnych kopijników) przekształcona w typ jazdy najcięższej; do uzbrojenia dodano koncerz, nadziak, 2 pistolety; także charakterystyczne skrzydła; używana głównie do rozstrzygającego uzbrojenia przełamującego szyk przeciwnika (Kircholm, Kłuszyn, Wiedeń).
Komput - w Polsce XVII–XVIII w. etat liczebny wojska, uchwalony przez sejm, osobno dla wojska koronnego i osobno dla litewskiego, początkowo obejmował wojska niestałe, zaciągane, od 1652 całość wojsk zaciężnych.
Konfederacja tyszowiecka - konfederacja generalna zawiązana w celu wyparcia wojsk Szwedzkich z Rzeczypospolitej 29 XII 1655 w Tyszowcach przez szlachtę i wojsko; rozpisano pobór do regimentów łanowych i wybranieckich, wezwano pod broń wszystkie stany.
Krym Gerej - kałga sułtan, tj. pierwszy po chanie urzędnik w hierarchii Chanatu Krymskiego. Zastępca chana na Krymie podczas jego nieobecności lub w czasie wypraw wojennych. Od 2 połowy XVII wieku urząd ten mógł otrzymać dalszy krewniak z rodziny Girejów.
Lubomirski Jerzy Sebastian, hrabia na Wiśniczu i Jarosławiu herbu Szreniawa bez Krzyża (1616-1667) – hetman polny koronny od 1657 roku, marszałek wielki koronny, wicemarszałek Trybunału Głównego Koronnego. Tłumacz, pisarz polityczny i mówca. Jako jeden z niewielu arystokratów nie złożył hołdu Karolowi Gustawowi. Starał się demokratyzować życie społeczne w swoich dobrach, nadawał szerokie uprawnienia mieszczanom i Żydom. Postać wysoce kontrowersyjna, w 1665 roku wszczął rebelię przeciwko Janowi Kazimierzowi w obronie demokracji szlacheckiej jako przywódca rokoszu.
Malkontenci (niezadowoleni) - pejoratywne określenie środowisk opozycyjnych w stosunku do dworu królewskiego, używane XVII–XVIII w., termin szczególnie popularny w okresie panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego; ukształtowana wówczas opozycja wywodziła się z dawnego ugrupowania związanego z dworem francuskim – z prymasem M. Prażmowskim i hetmanem J. Sobieskim na czele, malkontenci dążyli do detronizacji Wiśniowieckiego, przeciwko malkontentom występowała większość szlachty, w walce z dworem malkontenci uciekali się do zrywania sejmów; 1673 doszło do pojednania.
Orda Nogajska - tatarski związek plemienny, powstały wskutek rozpadu Złotej Ordy na przełomie XIV i XV w.; zajmowała ziemie pomiędzy Wołgą a Irtyszem.
Oznaka rozpoznawcza 1. Dywizji Pancernej - oznaka najsłynniejszej polskiej jednostki pancernej z okresu II wojny światowej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Broń pancerna poprzez swe zadania na polu walki nawiązywała do husarii dlatego w oznace rozpoznawczej 1. DP możemy zobaczyć szyszak i husarskie skrzydło. Obecnie na oznace 1. DP gen. Maczka wzorowana jest oznaka 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego.
Pacta conventa - w dawnej Polsce umowa publiczno-prawna szlachty z nowo obieranym królem; była warunkiem elekcji; zawierała zobowiązania elekta dotyczące polityki zagranicznej, spraw finansowych, wojska i inne; po raz pierwszy sformułowane 1573, część z nich nabrała charakteru ustawy zasadniczej, w przeciwieństwie do późniejszych, których treść i zakres zmieniały się zależnie od osoby elekta.
Piechota wybraniecka - piechota polska 1578-1726, uyworzona prez Stefana Batorego; w jej skład wchodzili chłopi "wybrańcy" z dóbr królewskich - 1 chłop z 20 łanów; uzbrojona w rusznice, szable i siekierki.
Pikinierzy - żołnierze piesi uzbrojeni w długie piki, szpady, hełmy i półzbroje, zadaniem pikinierów była osłona muszkieterów (strzelców) przed jazdą przeciwnika, zniknęli na początku XVIII w. po uzbrojeniu piechoty w karabiny z bagnetami, w Polsce zniesieni za Jana III Sobieskiego.
Pokój oliwski - pokój zawarty 3 V 1660 między Rzecząpospolitą a Szwecją kończący wojnę ze Szwecją i Brandenburgią (1655–60); Jan II Kazimierz zrezygnował z praw do tronu Szwedzkiego, a Rzeczpospolita z większej części Inflant, Szwedzi mieli zwrócić zrabowane dobra i zapewnić wolność żeglugi na Bałtyku.
Pokój polanowski - pokój wieczysty, zawarty 14 VI 1634 w miejscowości Polanowo w ziemi smoleńskiej, car oddawał Rzeczypospolitej ziemię smoleńską, czernichowską i siewierską wymienione w rozejmie w Dywilnie (1618), odstępował od roszczeń do Inflant. Władysław IV rezygnował z pretensji do tronu rosyjskiego.
Rejestr kozacki - spis oddziałów kozackich, które Rzeczpospolita brałą na swój żołd; pierwszy rejestr utworzono 1572; częste zmiany (ogranicznie) rejestru były jedną z przyczyn powstań kozackich.
Sirko Iwan Dmytrowycz - (1610-1680) - kozacki ataman koszowy Siczy Zaporoskiej. Brał udział w powstaniu Chmielnickiego oraz wielu wyprawach i starciach z Turkami i Tatarami. Często zmieniał poglądy polityczne i sojusze.
Święta Liga - 1684, wymierzona przeciwko Turcji koalicja państw chrześcijańskich miała na celu złamanie jej potęgi, zawiązana po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem przez papieża Innocentego XI, cesarstwo niemieckie, Polskę i Wenecję, 1686 przyłączyła się do niej Rosja; długoletnia wojna zakończyła się klęską Turcji i na mocy pokoju w Karłowicach (1699) częściowym rozbiorem jej posiadłości: Polską odzyskała Podole wraz z Kamieńcem Podolskim oraz zajęte 1672 przez Turków tereny województw kijowskiego i bracławskiego, Wenecja – Dalmację i Moreę (Peloponez), Austria – Węgry (bez Banatu), a Rosja – Azow.
Traktat jaworowski - tajny układ sojuszniczy między Polską a Francją zawarty 11 VI 1675 w Jaworowie, Francja miała pośredniczyć w odzyskaniu przez Rzeczpospolitą ziem zagarniętych 1672 przez Turcję i wspólnie z Polską oraz Szwecją uderzyć elektora brandenburskiego w celu opanowania Prus Książęcych, niezrealizowany.
Traktaty welawsko-bydgoskie - dwa układy zawarte 1657 między Rzecząpospolitą a jej lennikiem władcą Prus Książęcych, elektorem brandenburskim Fryderykiem Wilhelmem. W zamian za zerwanie sojuszu elektora ze Szwedami Polska zrezygnowała ze zwierzchnictwa lennego nad Prusami.
Ugoda kiejdańska - układ zawarty 20 X 1655 w Kiejdanach (Litwa) między księciem J. Radziwiłłem, hetmanem wielkim litewskim i przedstawicielami szlachty a dowódcą wojsk Szwedzkich na Litwie, przewidujący związanie Wielkiego Księstwa Litewskiego ze Szwecją i zerwanie unii z Polską.
Ugoda perejasławska - decyzja starszyzny (rady) kozackiej zwołanej 18 I 1654 w Perejasławiu na Ukrainie przez B. Chmielnickiego o połączeniu Ukrainy z Rosją, podczas obrad Kozacy złożyli przysięgę na wierność carowi. Ukraina Kozacka zachowała pewną autonomię w sprawach wewnętrznych, natomiast jej polityka zagraniczna została niemal całkowicie podporządkowana Rosji.
Ukraina kozacka - obszar stanowiący terytorium państwa kozackiego, obejmował województwo kijowskie i bracławskie; w ówczesnej nomenklaturze używano dla tego obszaru terminu Ukraina.
Wielka Porta - obradująca w Bramie Szczęśliwości pałacu sułtańskiego rada sułtańska, czyli dywan [tur. divan], oprócz funkcji sądowniczych przekształciła się z czasem w najwyższy organ administracyjny, rząd osmański. Rząd miał zajmować się polityką, sądownictwem i finansami. Wezyrowie zajmowali się bezpieczeństwem zewnętrznym i wewnętrznym państwa, dwaj kadilaskerowie mieli władzę sądowniczą, zaś defterdarowie kierowali finansami. Najważniejszym urzędnikiem był wielki wezyr.
Złota wolność - [łac. libertas aurea] ogół przywilejów i praw szlacheckich w dawnej Polsce, a zarazem hasło stanu szlacheckiego. Uważano, że ustrój Rzeczypospolitej Polskiej jest naśladowaniem ustroju Rzeczypospolitej Rzymskiej. Jak w Rzymie elementem monarchii byli konsulowie, tak w Polsce – król; i w Rzymie, i w Rzeczypospolitej elementem arystokracji był senat; o demokracji ustroju rzymskiego świadczyły zgromadzenia ludowe, polskiego – sejm.
Źródła wykorzystane w projekcie
  • Zbigniew Wójcik, Jan Sobieski 1629-1696, PIW, Warszawa 1994.
  • Wiesław Majewski, Letnia i jesienna kampania 1667 r. w Studia i materiały do historii wojskowości, Tom VI cz. I, 1960.
  • Zarys dziejów wojskowości polskiej do roku 1864, Tom II, Wydawnictwo MON, Warszawa 1966.
  • Kalendarium dziejów Polski, PWN, Warszawa 2007.
  • Kalendarium dziejów Świata, PWN, Warszawa 2006.
  • Pasaż Wiedzy - Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
  • Muzeum Wojska polskiego.
  • Wikipedia.